slider
صفحه اصلیdividerآرشیو اخبارdividerدر بنیان گذاران به دنبال چه خصلت هایی میگردیم؟
استارت آپ
در بنیان گذاران به دنبال چه خصلت هایی میگردیم؟

در بنیان گذاران به دنبال چه خصلت هایی میگردیم؟

در این مقاله ی کوتاه، میخواهیم خصوصیاتی که در بنیان گذاران 3 تیم تابستان 97 باعث شد تا با آن ها شروع به کار کنیم را با شما هم به اشتراک بگذاریم

1. عزم و استقامت

از نظر ما، عزم و استقامت مهمترین خصوصیت یک بنیان گذار است

باید اعتراف کنیم که قبل از شروع به این کار، فکر میکردیم مهمترین خصوصیت، هوش بنیان گذار باشد. اما تجربه ی سرمایه گذاری روی چند کسب و کار کوچک به ما ثابت کرد که اینطور نیست. قاعدتا هیچ کس نمیخواهد بنیان گذاران کم هوش باشند اما در واقع مهمترین عامل تعیین کننده موفقیت یا شکست یک استارت آپ، میزان عزم و استقامت بنیان گذاران آن است. شما قرار است با مشکلات زیادی در مدت زمان کمی دست و پنجه نرم کنید و اگر از آن دسته آدم هایی هستید که به راحتی دلسرد میشوند، سرمایه گذاری روی شما خطرناک تر از آن چیزی است که فکرش را میکنید

تیم WENO مثال خوبی در این زمینه است. ما به تیم وینو کمک کردیم تا برای پلت فرم جدید خود با شرکت توسکا و اپلیکیشن روبیکا وارد مذاکره شوند. مذاکره با شرکت های بزرگ یعنی تلاش زیاد، صبر بی اندازه و نا امید نشدن از تغییرات مداوم معادلات در طول مذاکره. تیم وینو با وجود مذاکرات طولانی، نهایتا با اپلیکیشن روبیکا به نتیجه نرسید، اما آنها هیچ وقت شبیه آدم های ناامید نبودند و هر بار با ایده و استراتژی جدید وارد مذاکرات میشدند. نهایتا هم با موفقیت قرارداد بهتری با یکی دیگر از شرکت های بزرگ و به نام در حوزه توزیع اپلیکیشن های موبایل (با توجه به مفاد قرارداد نمیتوانیم نام طرف قرارداد را ذکر کنیم) نهایی کردند.

اگر مصمم باشید، بالاخره یا راهی پیدا میکنید یا راهی می سازید و سرمایه گذاران به دنبال چنین افرادی میگردند.

2. انعطاف پذیری

هر چند عزم راسخ و مصمم بودن جایگاه اول را دارند، اما نه تا جایی که بنیان گذاران توانایی تغییر ذهنیت، استراتژی یا حتی ایده های خود را نداشته باشند. دنیای استارت آپ ها انقدر پیچیده است که شما باید بتوانید رویاها و آرزوهایتان را در لحظه ویرایش کنید و خود را با شرایط جدید مطابقت دهید. انعطاف پذیری از نظر ما یعنی داشتن دیدی باز نسبت به مسیری که استارت آپ خود را در آن قرار داده اید. هیچ نسخه ی از قبل تعریف شده ای برای موفقیت استارت آپ شما وجود ندارد و دقیقا به همین دلیل می خواهیم روی بنیان گذارانی سرمایه گذاری کنیم که توانایی تغییر ذهنیت و نهایتا تغییر مسیر خود را (در صورت لزوم) داشته باشند.

3. قدرت تخیل

البته که هوش مهم است اما هوشی که از آن صحبت میکنیم بیشتر در قالب قدرت تخیل است. حل مشکلات روزمره و بدیهی آنقدرها هم مشکل نیست و ارائه راه حل های خلاقانه برای مشکلات و شرایط پیش بینی نشده و خاص در طول مسیر اهمیت بیشتری از حل مشکلات روزمره پیدا میکند. در دنیای استارت آپ ها بیشتر ایده های خوب در ابتدا ایده های عجیبی به نظر میرسند. اگر خوب بودنشان واضح بود قبلا کسی آن را انجام داده بود. برای همین شما به آن نوع از هوش نیاز دارید که به شما قدرت تخیلی بدهد که بتوانید ایده ها و راه حل هایی تولید کنید که به اندازه کافی عجیب باشند، اما نه بیش از حد!

بنیان گذار شبکه اجتماعی پاتوق چنین خلاقیتی را به ما نشان داد. وقتی تصمیم گرفتیم با پاتوق قرارداد همکاری و سرمایه گذاری امضا کنیم، همه میگفتند با وجود رقبای خارجی، بازار جایی برای یک شبکه اجتماعی ایرانی ندارد. اما وقتی ایده ها و نگاه بنیان گذار پاتوق را دیدیم، سرمایه گذاری روی پاتوق چندان کار سختی هم نبود. در واقع، سرمایه گذاران بیشتر از اینکه روی محصول شما سرمایه گذاری کنند، روی شما به عنوان یک بنیان گذار سرمایه گذاری میکنند

4. رفاقت

تعداد استارت آپ های موفقی که تنها یک بنیان گذار دارند بسیار کم است. دلیل آن این است که راه اندازی یک استارت آپ موفق کاری بسیار دشوار و طاقت فرسا است و داشتن یک یا چند دوست به عنوان هم بنیان گذار میتواند در طول مسیر فاکتور مهمی برای موفقیت باشد.

اگر دوستی شما و هم بنیان گذارانتان شکننده باشد، مطمئن باشید این دوستی ها در طول مسیر رشد استارت آپ تان خواهد شکست و این بدان معنی است که شاید ریسک سرمایه گذاری روی تیم شما بالاتر از حد قابل قبول برای اکثر سرمایه گذاران باشد.

البته ما روی استارت آپ هایی که یک بنیان گذار دارند هم سرمایه گذاری میکنیم اما ترجیح میدهیم با تیمی از هم بنیانگذاران کار کنیم که سالهاست دوستی عمیقی با یکیگر دارند چرا که وقتی همه چیز در حال فروپاشی است، استحکام دوستی های عمیق می تواند شرکت را نجات دهند.

اگر فکر میکنید این خصوصیات در تیم شما هم وجود دارد، این دوره سرمایه گذاری آزمایشگاه تکنولوژی ایران را از دست ندهید.

فرم های درخواست سرمایه گذاری بر اساس الویت تکمیل بررسی میشوند، پس پیشنهاد میکنیم هر چه زودتر اقدام کنید.

پرستو پورگیلانی

تیم تحریریه ایران تک لب

slider
© تمامی حقوق برای ایران تک لب محفوظ است . 1399