slider
صفحه اصلیdividerآرشیو اخبارdividerکتاب راهنمای استارت آپ‌ها - قسمت دوم - تیم عالی
استارت آپ
کتاب راهنمای استارت آپ‌ها - قسمت دوم - تیم عالی

واقعیت این است که تیم های متوسط نمی توانند شرکت های فوق العاده بسازند! این را به تجربه (بخوانید "شکست خوردن") دیده ایم و به همین دلیل در آزمایشگاه تکنولوژی ایران یکی از مواردی که به آن توجه ویژه ای می کنیم، توانایی و همبستگی تیم بنیان گذاران است.


چه چیزی یک بنیان گذار عالی به وجود می آورد؟ از مهمترین ویژگی های آنها عزم راسخ، اراده، استواری و کاردانی است. داشتن هوش و اشتیاق هم از اهمیت بالایی برخوردار است اما "عزم راسخ" حتی نسبت به تجربه و اعتماد به نفس هم از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است. سرمایه گذاران خوب بیشتر از اینکه تحت تاثیر "تخصص در زبان X و فریم ورک Y" باشند، تحت تاثیر عزم و استواری شما هستند.
در طول زمان دریافتیم که موفق ترین بنیان گذاران آنهایی هستند که هنگام کار با آنها احساس استرس کمتری داریم و احساس می کنید "فرقی ندارد که چه اتفاقی بیفتد، آنها کار را به نتیجه می رسانند". گاهی تنها با داشتن اراده محض موفق خواهید شد.

قسمت اول: کتاب راهنمای استارت آپ ها - ایده

بنیانگذاران خوب باید صفات به ظاهر متناقضی داشته باشند. یکی از آن صفات، به طور هم زمان محکم بودن و در عین حال انعطاف پذیری است. شما باید نسبت به شرکت و هدف اصلی آن محکم و در عین حال منعطف بوده و هر روز به دنبال یادگیری چیزهای جدید باشید. بنیانگذاران خوب به طور چشمگیری پاسخگو هستند. این شاخص بارزی از قاطعیت، تمرکز، نیرومندی و توانایی برای انجام کارهاست.

بنیانگذارانی که صحبت کردن با آنها کار مشکلی است معمولا گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری نیستند. داشتن روابط اجتماعی یکی از مهارت های مهم برای شما به حساب می آید. در حقیقت ایجاد ارتباط مهمترین مهارتی است که به آن نیاز دارید، چیزی که به ندرت در مدارس و دانشگاه ها به آن میپردازیم و در موردش کمتر صحبت شده است.

هنگام انتخاب موسسین به این معیارها توجه کنید چون یکی از مهمترین تصمیماتی است که در شروع کار می گیرید. شما به کسی نیاز دارید که او را به خوبی بشناسید نه فقط کسی که در یک جلسه کاری با هم آشنا شده باشید. کسی که اطلاعات بیشتری از او دارید را راحت تر ارزیابی می کنید و در این زمینه نباید هیچ اشتباهی مرتکب شوید. واقعیت این است که خیلی مواقع پیش خواهد آمد که شیب رشد استارت آپ شما کمتر از آن چیزی است که باید باشد. در این مواقع اگر همدیگر را از قبل بشناسید جلوی شکست یکدیگر را می گیرید و نمی گذارید هیچ یک شکست بخورید. اگر دوستان خوبی باشید، چیزی فرای کسب و کار بین شما خواهد بود که شما را به هم نزدیک کند و نهایتا همین امر ممکن است به نجات استارت آپ تان بیانجامد. به این طریق به جلو می روید. فروپاشیدن موسسین، یکی از دلایل اصلی از بین رفتن استارت آپ های نوپا است.

چند نکته در مورد تقسیم حقوق صاحبان سهام:
صحبت در مورد تقسیم حقوق صاحبان سهام هیچ گاه کار ساده ای نبوده است. بهتر است قبل از شروع فعالیت در این باره صحبت کنید. سهام نسبتا مساوی بهترین حالت است. اما اگر دو سرمایه گذار وجود داشته باشد، بهتر است یکی از آنها سهام بیشتری داشته باشد تا در صورت بروز هر مشکلی از ایجاد وقفه در کار جلوگیری شود. در هر حال، ما در آزمایشگاه تکنولوژی ایران مهمترین کار خود را ارائه مشاوره به استارت آپ ها میدانیم، پس روی ما هم میتوانید حساب کنید.

نهایتا از تیم هایی که علاقه مند به شرکت در دومین دوره سرمایه گذاری آزمایشگاه تکنولوژی ایران هستند دعوت میکنیم که تا قبل از ساعت 8 شب 31 اردیبهشت 98، فرم ثبت محصول را تکمیل کنند. پیشنهاد میکنیم فرم را کامل پر کنید و به سوال هایی که در مورد تیم و پروژه هایی که در گذشته با هم انجام داده اید هم کامل پاسخ دهید. این به ما کمک میکند ارزیابی بهتری از شما داشته باشیم و شانس دعوتتان به جلسه اول را بیشتر میکنه. به امید دیدار.

پرستو پورگیلانی

تیم تحریریه ایران تک لب

slider
© تمامی حقوق برای ایران تک لب محفوظ است . 1399